Touhou-wikin: Skillnad mellan sidversioner
m (moved Main Page to Touhou-wikin) |
Ingen redigeringssammanfattning |
||
Rad 1: | Rad 1: | ||
''' | <h2 style="text-align: center"> Om Touhou </h2> | ||
'''[[Touhou]] Project (東方Project)''' är en serie 2D-[[shmups]] skapade av [[Team Shanghai Alice]], som även inkluderar tre fightingspel skapade av [[Tasogare Frontier]]. Serien utspelar sig i fantasilandet [[Gensokyo]] och är välkänd för sina mängder av [[:Category:Karaktärer|karaktärer]], intrikata skottmönster och fina [[musik]]. Väldigt mycket fan-material omkring serien har skapats. | |||
<h2 style="text-align: center"> Om Touhou-wikin </h2> | |||
Den här wikin är för alla typer av material kring Touhou-serien. Vem som helst är välkommen att läsa och bidraga, och se till att följa våra [[standarder]]. Rätta till stavfel, lägga in översättningar (stjäl gärna översättningar från den engelska wikin och översätt dem till svenska!), skriva om artiklar, och så vidare. Men läs våra [[regler]] och ha koll på [[copyright]]. Om du inte använt en wiki tidigare, läs [http://sv.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Redigering den här sidan] för att komma igång. Om något blir fel kan det enkelt ändras tillbaka. Till sist, notera att sidor kan innehålla spoilers. | |||
== | |||
För problem med sidan i sig, kontakta [en.touhouwiki.net/User:Chloe|Chloe], hela Touhouwikins huvudadministratör. För just denna wiki, kontakta [[User:KennyMan666|KennyMan666]]. För att diskutera saker, använd [[Talk:Touhou-wikin|diskussionssidan]]. Någon svensk IRC-kanal har vi inte än, och det finns antagligen inte nog med intresserade för att det någonsin ska vara en bra idé, men du kan alltid kika in på [http://webchat.ppirc.net/?channels=touhouwiki '''irc.ppirc.net, #touhouwiki''']. | |||
<br style="clear:both;"/> | |||
<h2 style="text-align: center">Innehåll </h2> | |||
{| style="border: none; width: 100%" | |||
! colspan="2" style="text-align: center" | | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| | |||
{| class="toccolours" cellpadding="5" style="border: 0px; float: center; margin: 0 0 1em 1em; width: 100%; border-collapse: collapse; font-size: 95%;" | |||
| colspan="2" style="font-size: 110%; border: 0px solid #999999; text-align: center; background-color: #ccccff" |'''Spel''' | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Highly Responsive to Prayers|TH01 東方靈異伝 ~ <span lang="en">Highly Responsive to Prayers</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Story of Eastern Wonderland|TH02 東方封魔録 ~ <span lang="en">the Story of Eastern Wonderland</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Phantasmagoria of Dim.Dream|TH03 東方夢時空 ~ <span lang="en">Phantasmagoria of Dim.Dream</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Lotus Land Story|TH04 東方幻想郷 ~ <span lang="en">Lotus Land Story</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Mystic Square|TH05 東方怪綺談 ~ <span lang="en">Mystic Square</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Embodiment of Scarlet Devil|TH06 東方紅魔郷 ~ <span lang="en">the Embodiment of Scarlet Devil</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Perfect Cherry Blossom|TH07 東方妖々夢 ~ <span lang="en">Perfect Cherry Blossom</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Immaterial and Missing Power|TH07.5 東方萃夢想 ~ <span lang="en">Immaterial and Missing Power</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Imperishable Night|TH08 東方永夜抄 ~ <span lang="en">Imperishable Night</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Phantasmagoria of Flower View|TH09 東方花映塚 ~ <span lang="en">Phantasmagoria of Flower View</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Shoot the Bullet|TH09.5 東方文花帖 ~ <span lang="en">Shoot the Bullet</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Mountain of Faith|TH10 東方風神録 ~ <span lang="en">Mountain of Faith</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Scarlet Weather Rhapsody|TH10.5 東方緋想天 ~ <span lang="en">Scarlet Weather Rhapsody</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Subterranean Animism|TH11 東方地霊殿 ~ <span lang="en">Subterranean Animism</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Undefined Fantastic Object|TH12 東方星蓮船 ~ <span lang="en">Undefined Fantastic Object</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Touhou Hisoutensoku|TH12.3 東方非想天則 ~ 超弩級ギニョルの謎を追え <span lang="en">(Touhou Hisoutensoku)</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Double Spoiler|TH12.5 ダブルスポイラー ~ 東方文花帖 <span lang="en">(Double Spoiler)</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Fairy Wars|TH12.8 妖精大戦争 ~ 東方三月精 <span lang="en">(Fairy Wars)</span>]] | |||
|} | |||
{| class="toccolours" cellpadding="5" style="border: 0px; float: center; margin: 0 0 1em 1em; width: 100%; border-collapse: collapse; font-size: 95%;" | |||
| colspan="2" style="font-size: 110%; border: 0px solid #999999; text-align: center; background-color: #ccccff" | '''Relaterade Spel''' | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| [[Seihou]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| [[Övriga Spel]] | |||
|} | |||
{| class="toccolours" cellpadding="5" style="border: 0px; float: center; margin: 0 0 1em 1em; width: 100%; border-collapse: collapse; font-size: 95%;" | |||
| colspan="2" style="font-size: 110%; border: 0px solid #999999; text-align: center; background-color: #ccccff" | '''Tryckta verk''' | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Curiosities of Lotus Asia|東方香霖堂 ~ <span lang="en">Curiosities of Lotus Asia</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Eastern and Little Nature Deity|東方三月精 ~ <span lang="en">Eastern and Little Nature Deity</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Strange and Bright Nature Deity|東方三月精 ~ <span lang="en">Strange and Bright Nature Deity</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Oriental Sacred Place|東方三月精 ~ <span lang="en">Oriental Sacred Place</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Bohemian Archive in Japanese Red|東方文花帖 ~ <span lang="en">Bohemian Archive in Japanese Red</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Seasonal Dream Vision|東方紫香花 ~ <span lang="en">Seasonal Dream Vision</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Perfect Memento in Strict Sense|東方求聞史紀 ~ <span lang="en">Perfect Memento in Strict Sense</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Silent Sinner in Blue|東方儚月抄 ~ <span lang="en">Silent Sinner in Blue</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Cage in Lunatic Runagate|東方儚月抄 ~ <span lang="en">Cage in Lunatic Runagate</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Inaba of the Moon and Inaba of the Earth|東方儚月抄 ~ 月のイナバと地上の因幡 <span lang="en">(Inaba of the Moon and Inaba of the Earth)</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
|[[The Grimoire of Marisa]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Wild and Horned Hermit|東方茨歌仙 ~ <span lang="en">Wild and Horned Hermit</span>]] | |||
|} | |||
| style="vertical-align: top" | | |||
{| class="toccolours" cellpadding="5" style="border: 0px; float: center; margin: 0 0 1em 1em; width: 100%; border-collapse: collapse; font-size: 95%;" | |||
| colspan="2" style="font-size: 110%; border: 0px solid #999999; text-align: center; background-color: #ccccff" |'''Musik''' | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Dolls in Pseudo Paradise |蓬莱人形 ~ <span lang="en">Dolls in Pseudo Paradise</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Ghostly Field Club |蓮台野夜行 ~ <span lang="en">Ghostly Field Club</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Changeability of Strange Dream |夢違科学世紀 ~ <span lang="en">Changeability of Strange Dream</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Retrospective 53 minutes |卯酉東海道 ~ <span lang="en">Retrospective 53 minutes</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Magical Astronomy |大空魔術 ~ <span lang="en">Magical Astronomy</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Akyu's Untouched Score vol.1 |幺樂団の歴史1 ~ <span lang="en">Akyu's Untouched Score vol.1</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Akyu's Untouched Score vol.2 |幺樂団の歴史2 ~ <span lang="en">Akyu's Untouched Score vol.2</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Akyu's Untouched Score vol.3 |幺樂団の歴史3 ~ <span lang="en">Akyu's Untouched Score vol.3</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Akyu's Untouched Score vol.4 |幺樂団の歴史4 ~ <span lang="en">Akyu's Untouched Score vol.4</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
| lang="ja" xml:lang="ja" |[[Akyu's Untouched Score vol.5 |幺樂団の歴史5 ~ <span lang="en">Akyu's Untouched Score vol.5</span>]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
|[[Musikskivor|Övrig Musik]] | |||
|} | |||
{| class="toccolours" cellpadding="5" style="border: 0px; float: center; margin: 0 0 1em 1em; width: 100%; border-collapse: collapse; font-size: 95%;" | |||
| colspan="2" style="font-size: 110%; border: 0px solid #999999; text-align: center; background-color: #ccccff" |'''Encyklopedi''' | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
|[[Gensokyo]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
|[[:Kategori:Karaktärer|Karaktärer]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
|[[:Kategori:Bestiarie|Bestiarie]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
|[[:Kategori:Platser|Platser]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
|[[:Kategori:Gameplay|Gameplay]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
|[[:Kategori:Strategi|Strategi]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
|[[Poängrekord]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
|[[Terminologi]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
|[[Inställningar]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
|[[Repriser]] | |||
|} | |||
{| class="toccolours" cellpadding="5" style="border: 0px; float: center; margin: 0 0 1em 1em; width: 100%; border-collapse: collapse; font-size: 95%;" | |||
| colspan="2" style="font-size: 110%; border: 0px solid #999999; text-align: center; background-color: #ccccff" |'''Annat''' | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
|[[Köpa saker]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
|[[Översättningspatchar]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
|[[Spela i Linux]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
|[[Serier]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
|[[Spelverktyg och Modifikationer]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
|[[Touhou Genshajyou (Österlandets Sandlåda)|Österlandets Sandlåda]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
|[[Länkar]] | |||
|- style="vertical-align: top" | |||
|[[Övrigt]] | |||
|} | |||
__NOTOC__ | |||
|} |
Versionen från 4 februari 2011 kl. 17.23
Om Touhou
Touhou Project (東方Project) är en serie 2D-shmups skapade av Team Shanghai Alice, som även inkluderar tre fightingspel skapade av Tasogare Frontier. Serien utspelar sig i fantasilandet Gensokyo och är välkänd för sina mängder av karaktärer, intrikata skottmönster och fina musik. Väldigt mycket fan-material omkring serien har skapats.
Om Touhou-wikin
Den här wikin är för alla typer av material kring Touhou-serien. Vem som helst är välkommen att läsa och bidraga, och se till att följa våra standarder. Rätta till stavfel, lägga in översättningar (stjäl gärna översättningar från den engelska wikin och översätt dem till svenska!), skriva om artiklar, och så vidare. Men läs våra regler och ha koll på copyright. Om du inte använt en wiki tidigare, läs den här sidan för att komma igång. Om något blir fel kan det enkelt ändras tillbaka. Till sist, notera att sidor kan innehålla spoilers.
För problem med sidan i sig, kontakta [en.touhouwiki.net/User:Chloe|Chloe], hela Touhouwikins huvudadministratör. För just denna wiki, kontakta KennyMan666. För att diskutera saker, använd diskussionssidan. Någon svensk IRC-kanal har vi inte än, och det finns antagligen inte nog med intresserade för att det någonsin ska vara en bra idé, men du kan alltid kika in på irc.ppirc.net, #touhouwiki.